Hejter … zagrożenie dla ludzi

Share This Post

Niemiłe komentarze w sieci to nie tylko niesympatyczne opinie wyrażane przez różne osoby. Hejt to zjawisko niebezpieczne. Nasilenie negatywnych wpisów pod adresem jednej osoby może wywołać wiele kłopotów. Niektórzy nie biorą do siebie tego, co inni piszą w sieci. Są jednak osoby o delikatnych charakterach, niepewne siebie, na które hejt mocno wpływa. Z tego powodu to zagrożenie – zjawisko to może prowadzić do problemów.

Bezsensowny hejt?

Hejt charakteryzuje się słownym atakowaniem kogoś bez konkretnego powodu. Hejterzy nawiązują do cech, na które osoba atakowana nie ma wpływu. Ataki dotyczą wyglądu czy orientacji seksualnej. Skąd bierze się hejt? Z czego wynika atakowanie innych bez wyraźnego powodu? Wiele przykrych komentarzy bierze się z negatywnych emocji hejtera. Przyczyną jest zazdrość. Dlatego często hejt dotyka osoby znane., celebrytów, aktorów. Hejter w ten sposób daje upust swojej zazdrości.

Innym powodem są przykre doświadczenia, które spotykają hejtera w jego życiu. Atakując innych chce im oraz sobie coś udowodnić. Napędza go fakt, że czuje się anonimowy, bezpieczny. Nie ma bezpośredniego kontaktu z drugą osobą. Nie patrzy jej w oczy. Może ukryć się za nickiem i awatarem. Nie czuje więc odpowiedzialności za swoje czyny.

Ofiarami hejtu są konkretne osoby, ale nie tylko. Często hejterzy obrażają też całe grupy, na przykład mniejszości narodowe, religijne, mniejszości seksualne, osoby o odmiennym kolorze skóry. Hejterzy obrażają ludzi, atakując ich z powodu, na który nie mają wpływu. Hejterzy udowadniają sobie, że są lepsi, co wynika z ich niskiej samooceny lub poglądów, w których brak miejsca na tolerancję i empatię. Hejter często czuje się lepiej, obrażając kogoś i sprawiając mu przykrość.

Ofiary ataków

Kto najczęściej staje się ofiarą hejterów? Tak naprawdę może być to każdy, kto korzysta z sieci. Przede wszystkim osoby udzielające się w mediach społecznościowych, publikujące z nich treści, zdjęcia czy teksty. Są one narażone na niemiłe komentarze dotyczące ich pracy, ale najczęściej – na temat ich samych. Nie trzeba jednak nawet publikować w sieci, aby być narażonym na hejt. Jak wspomnieliśmy wcześniej, atakowane są również grupy społeczne. Celem hejtera padają zwyczajni użytkownicy sieci. Nie trzeba się starać, aby narazić się na niemiłe, chamskie komentarze.

Oczywiście wiele hejtu kieruje się w stronę znanych osób. Można to zaobserwować w komentarzach znajdujących się pod artykułami na temat celebrytów. Wiele takich wypowiedzi pojawia się także w mediach społecznościowych. Niektóre z nich udają dobre rady, wyglądają, jakby autor martwił się o odbiorcę, a potem w złośliwy sposób wytyka na przykład nadwagę. Najczęściej ofiary ataków hejterów wcale nie piszą czy nie wstawiają nic, co może prowokować do ataku. Z pewnego powodu hejterzy obierają sobie ich za cel. Nieraz dlatego, że te osoby osiągnęły więcej, a hejter chce się dowartościować, obrażając innych.

Skutki ataków

Hejt w internecie ma wiele skutków i negatywnych konsekwencji. Ofiary hejterów narażone są na problemy natury psychologicznej. Wśród nich wyróżnia się spadek poczucie własnej wartości, depresję, nadmierny stres, smutek, zniechęcenie czy zaszczucie. W skrajnych przypadkach hejt może doprowadzić nawet do samobójstwa. Szczególnie na działanie hejterów narażeni są nastolatkowie. Nie mają oni jeszcze wykształconych mechanizmów obronnych. Negatywne, obraźliwe komentarze mogą doprowadzić do tragedii.

Ataki na zwykłych użytkowników sieci, poza tymi tragicznymi skutkami, sprawiają, że internet staje się mało przyjaznym miejscem. Wiele osób ma trudności z wyrażaniem swojego zdania w obawie o potencjalny hejt, jaki spadnie na nich w związku z ich wypowiedziami. Jest to widoczne szczególnie w przypadku tematów wzbudzających pewne konsekwencje.

Hejter … jak z nim walczyć

Jak walczyć z hejtem? Najważniejsza jest obrona przed tym zjawiskiem i jego konsekwencjami. Nie jest to jednak łatwe. Dobrą metodą może być ignorowanie złośliwych komentarzy. Niewdawanie się w dyskusje z osobami publikującymi niemiłe wpisy. Nie zawsze jednak spowoduje to koniec hejtu.

Warto korzystać z opcji zgłaszania komentarzy oraz blokowania osób, które je dodają. Dzięki temu natężenie złośliwych wpisów może się nieco zmniejszyć. Oczywiście nie warto rezygnować z dochodzenia swoich praw. Wbrew pozorom hejterzy nie są anonimowi i bezkarni. Hejt, mowa nienawiści to przestępstwa. Dobrym pomysłem jest gromadzenie dowodów, które pozwolą dochodzić swoich praw. Każdy, kto doświadcza hejtu, może wykonywać zrzuty ekranu i zdjęcia potwierdzających działania hejtera. Warto zapisywać strony i adresy url, ponieważ z czasem dowody mogą zniknąć. Hejterzy usuwają swoje komentarze ze strachu przed odpowiedzialnością.

W przypadku nasilenia się zjawiska i pojawienia się problemów natury psychologicznej, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Wsparcie psychologów i specjalistów pomoże przezwyciężyć negatywne skutki hejtu. Pomoże także znaleźć sposób, aby z nim walczyć. Hejting to zjawisko wcale nienowe. Upowszechniło się jednak wraz z coraz szerszym dostępem do internetu. Pod postami w sieci, pod artykułami można łatwo wstawiać komentarze. Poczucie anonimowości sprawia, że nietrudno napisać coś obraźliwego, wiedząc, że nie będzie konsekwencji takiego zachowania. To zjawisko stanowi jednak zagrożenie dla ludzi. Narażeni są na nie wszyscy, ale szczególnie nastolatkowie, którzy nie mają jeszcze wypracowanych mechanizmów ochronnych. Nasilony hejt może doprowadzić do problemów psychicznych, niekiedy poważnych.

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

More To Explore

Kampanie reklamowe

Zmotywuj się – jak zmotywować się do życia

W życiu każdego czasem przychodzi moment, w którym trudno się zmobilizować do zmiany. Obecna sytuacja ciąży, praca nie odpowiada, miejsce zamieszkania nie jest tym wymarzonym,

Kampanie reklamowe

Zmotywuj się – jak zmotywować się do pracy

Brak motywacji do pracy zdarza się każdemu. Pojawia się problem z wykonaniem nawet nietrudnych zadań, które normalnie powinny zająć kilka godzin, a ostatecznie są rozciągane

Do You Want To Boost Your Business?

drop us a line and keep in touch