Rzetelnie pracujący zespół to podstawa – bez niego nawet najlepiej zaplanowany projekt może zakończyć się porażką. Dobry pracownik to zmotywowany pracownik, jednak motywowanie podwładnych to kwestia problematyczna i wcale niełatwa. Aby zachęcić zespół do działania, warto sięgnąć po sprawdzone metody motywacji, które pomogą nie tylko w wydajniejszej pracy, ale także zachęcą do brania udziału w szkoleniach na platformie edukacyjnej czy organizowanych przez firmę.
Leniwy pracownik?
Czy leniwy pracownik to pracownik niezmotywowany? Teoretycznie może się tak wydawać. Brak motywacji może skutkować niechęcią do wykonywania swoich obowiązków czy mniejszą efektywnością. Pracownik, który jest leniwy, może natomiast często się spóźniać, udawać się na długie wizyty w biurowej kuchni czy wdawać się w dyskusje z innymi członkami zespołu. Bywa również, że taki pracownik często udaje się na zwolnienie lekarskie. Samo w sobie nie oznacza to jeszcze nic złego, jednak może wzbudzać podejrzenia, że dana osoba unika wykonywania swoich obowiązków.
Nawet jeśli pracownik rzeczywiście stał się leniwy, nie musi to oznaczać, że nie da się go zachęcić do pracy. Najczęściej pracownik leniwy to pracownik znudzony, zmęczony lub zestresowany. Jeśli uda się dociec, co w danym przypadku stanowi problem, łatwiej będzie go rozwiązać. Może się okazać, że osoba uważana za leniwą po pracy rozwija się w kursach na platformie szkoleniowej, czytając bloga na h4e service. Różnica jest taka, że kursy te odzwierciedlają zainteresowania pracownika, podczas gdy zajmowane przez niego stanowisko nie zawsze.
Niechęć do pracy …
Przyczyn braku motywacji do pracy jest wiele. Najczęstszą jest przemęczenie. Jeśli pracownik dawno nie korzystał z dni wolnych czy nie był na dłuższym urlopie, a obowiązków ma coraz więcej, trudno oczekiwać, aby tryskał chęcią do działania. Sytuacji nie poprawia również duży stres, którego niekiedy trudno uniknąć w pracy.
Pracownicy tracą motywację w momencie, gdy przestaje ich satysfakcjonować zajmowane stanowisko czy zakres obowiązków, którymi się zajmują na co dzień. Być może dana osoba pracuje poniżej swoich kwalifikacji i umiejętności, a to sprawia, że nie ma chęci do działania? Często okazuje się, że pracownik nie wykorzystuje swoich talentów na zajmowanym stanowisku, a to prosta droga do frustracji i zniechęcenia.
Nie bez znaczenia dla samopoczucia pracowników jest atmosfera panująca w biurze. Jeśli jest przyjemna, każdy odnosi się do siebie z szacunkiem, lepiej wykonuje się swoje zadania. Jeśli natomiast w firmie krążą plotki, a szef nie dba o dobry kontakt ze swoimi podwładnymi, mało realne jest, że zespół z przyjemnością będzie przychodzić do pracy.
Co szef może zrobić, aby zmienić sytuację i zmotywować swoich pracowników? Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie odpowiednich metod motywowania. W pierwszej kolejności jednak warto zapytać zespół, co chcieliby poprawić, jakie usprawnienia wprowadzić, aby wszystkim pracowało się przyjemniej. Klucz do sukcesu to poznanie przyczyny, dla której pracownicy nie są dość zmotywowani do pracy. To pozwoli ją usunąć. Nie jest to jednak zadanie proste.
Jak się zmotywować – spraw by miejsce pracy było przyjazne
Przyjazne miejsce pracy wprowadza atmosferę, która sprzyja motywacji, wpływa też pozytywnie na nastroje pracowników. W jaki sposób o to zadbać? Jedną z ważnych kwestii jest dobra komunikacja. I nie chodzi tu wyłącznie o wymianę maili. Istotne są codzienne rozmowy z pracownikami. W tym celu warto towarzyszyć zespołowi w przerwie na lunch albo dołączyć do niego w trakcie pracy. Ważne, aby przez ten czas nie być tylko szefem, ale częścią zespołu.
Przyjazne miejsce do pracy to również takie, które spełnia potrzeby pracowników. Chodzi więc o potrzeby fizjologiczne, takie jak dostęp do toalety czy kuchni, ale również o zapewnienie odpowiedniego oświetlenia do pracy, sprawnie działającego sprzętu czy wygodnych krzeseł.
Jak się zmotywować – skorzystaj z Activity Based Working
Koncepcja Activity Based Working zakłada skupienie się na pracowniku i jego potrzebach. Zgodnie z nią, biuro powinno oferować wiele rodzajów przestrzeni, które odpowiadają różnym potrzebom. Dzięki temu staje się ono narzędziem do efektywnego zarządzania zróżnicowanym zespołem, na co wpływ ma także wykorzystanie pełnego potencjału członków zespołu i możliwości mobilnej komunikacji. Biuro powinno być zaprojektowane w taki sposób, aby uwzględniało specyfikę pracy pracowników.
Jak się zmotywować – adekwatne nagrody
System wynagradzania doskonale sprawdza się w motywowaniu – zarówno samego siebie, jak i członków zespołu. Warto wyznaczyć nagrodę za ukończenie w wyznaczonym terminie projektu. To zmobilizuje pracowników do zaangażowania się w zadanie, a dodatkowo wizja nagrody za włożony w nie trud zachęci do rzetelnej pracy.
Jak się zmotywować – postaw na rozwój pracowników
Pracownik, którego potencjał nie jest wykorzystywany, to pracownik pozbawiony motywacji i chęci do działania. Warto więc dać takiej osobie szansę na rozwinięcie swoich umiejętności i pójście dalej. Kursy, szkolenia, opracowana ścieżka zawodowa i plan na awans – to wszystko pozytywie wpłynie na zaangażowanie w pracę.
Jak się zmotywować – dbaj o swoją postawę
Troska o odpowiednio zaaranżowane biuro czy możliwości rozwoju dla pracowników to istotne kwestie wpływające na motywację zespołu. Znaczenie ma także postawa szefa. Wpływa ona mocno na atmosferę w biurze i może mieć znaczenie podczas prac nad ważnym projektem. Podejście do zespołu będzie się różnić w zależności od branży, jednak dobrze, jeśli w każdym wypadku jest pro-ludzkie. Pracownicy powinni czuć, że mogą zgłosić się z problemem, ale i nowym pomysłem do szefa, który wysłucha ich i weźmie ich zdanie pod uwagę.
Brak motywacji do pracy nie jest niczym niespotykanym. Każdemu zdarza się gorszy dzień i niższa niż zwykle produktywność. Jeśli jednak ten brak motywacji trwa dłużej, warto zastanowić się, w jaki sposób rozbudzić w zespole chęć do działania.