Szkolenia online – wybierz swoją platformę

Share This Post

Szkolenia online stają się coraz to bardziej popularną i wpływową metodą edukacji. Za sprawą platform platforma szkoleniowych można w przystępny sposób uczyć się z zacisza własnego domu.

Internet … okno na świat

Dla wielu osób Internet zawsze był nieodłącznym narzędziem edukacyjnym. Rzeczywiście, eksperci twierdzą, że główne cechy Internetu są ściśle powiązane z podstawowymi problemami edukacji. Na przykład zarówno Internet, jak i edukacja zajmują się wymianą informacji, komunikacją i tworzeniem wiedzy.

Partycypacyjny, wspólnotowy charakter wielu platform szkoleniowych jest ściśle powiązany z podstawowymi cechami uczenia się ludzi, nie tylko z praktykami tworzenia, dzielenia się czy współpracy.

Implikacje Internetu dla edukacji i uczenia się można zrozumieć na różne sposoby. Po pierwsze, Internet jest w stanie zaoferować indywidualnym uczniom większą wolność od fizycznych ograniczeń świata rzeczywistego. Często wyraża się to w zmniejszaniu ograniczeń dotyczących miejsca, przestrzeni, czasu i lokacji, dzięki czemu jednostki mają dostęp do wysokiej jakości możliwości uczenia się i oferty edukacyjnej niezależnie od lokalnych warunków. Internet jest zatem przedstawiany jako umożliwiający edukację w dowolnym czasie, miejscu i tempie.

Po drugie, Internet jest postrzegany jako wspierający nową kulturę uczenia się – tj. uczenie się oparte na oddolnych zasadach zbiorowej eksploracji, zabawy i innowacji, a nie odgórnych, zindywidualizowanych instrukcji. Internet umożliwia uczenie się na zasadzie „wielu do wielu”, a nie jeden do wielu, wspierając w ten sposób różne sposoby uczenia się i rozwoju poznawczego, które mają głęboko społeczny i kulturowy charakter.

Na przykład często argumentuje się, że Internet oferuje osobom zwiększony dostęp do źródeł wiedzy i ekspertyz, które istnieją poza ich bezpośrednim otoczeniem. W tym sensie istnieje obecnie duże zainteresowanie zdolnością Internetu do wspierania potężnych form nauczania i rozproszonych cyfrowo społeczności praktyków. Internet jest zatem postrzegany jako potężne narzędzie wspierające uczenie się poprzez autentyczne działania i interakcje między ludźmi.

Platformy szkoleniowe

Szkolenia online często uznawane są po prostu za nowocześniejszą formę szkoleń stacjonarnych. Ich popularność stale wzrasta, nie tylko z powodu rosnącego zapotrzebowania na edukację, ale przede wszystkim ze względu na wiążącą się z nimi wygodę. W obecnych czasach, gdy niemal wszystko można załatwić przez Internet, ludzie wydają się preferować taką formę nauki, z własnego domu, niż regularne uczęszczanie na szkolenia stacjonarne. Szkolenia online są dla ich formą oszczędzania czasu.

Za kolejną zaletę platform szkoleniowych uważa się też różnorodność dostępnych materiałów i swobodny dostęp do nich – z nauki tego typu mogą korzystać mieszkańcy wielkich miast, jak i małych miasteczek oraz wsi, w sposób demokratyczny.

Często jednak trudno wybrać zaufaną platformę – ofert kursów, webinarów, vlogów, analiz, ebooków, pakietów i innych materiałów edukacyjnych jest bardzo dużo, a niewątpliwie popyt na szkolenia przyciąga także osoby, które nie mają wystarczających kwalifikacji do ich prowadzenia. Dlatego zdarza się, że wybór odpowiedniego szkolenia jest nawet trudniejszy, niż późniejsza nauka.

Mimo tego platformy szkoleniowe mają obecnie wyraźną przewagę nad szkoleniami stacjonarnymi ze względu na wszechstronność i wygodę. Coraz więcej osób mając do wyboru pozostanie w domu lub konieczność dojazdu na szkolenie, bez wahania wybierze to pierwsze, chociażby dla zaoszczędzenia czasu.

Wybór platformy

Wybierając szkolenie, możemy nie być pewni własnego poziomu. Niemożność dokładnego określenia zasobu własnej wiedzy zwykle tłumaczy się efektem Dunninga-Krugera – to on sprawia, że osoby niewykształcone w danej dziedzinie mają tendencję do przeceniania swojego poziomu wiedzy i odwrotnie – eksperci zaniżają swoje umiejętności. W kontekście platform szkoleniowych oznacza to również, że ci pierwsi mają tendencję do dobierania szkoleń zbyt trudnych, przez co mogą nie radzić sobie z przygotowanym materiałem. Jest to powód, dla którego przed wyborem szkolenia online dobrze jest obiektywnie ocenić własne umiejętności, a najlepiej wykonać zewnętrzny test.

Innym problemem, który może utrudnić wybór odpowiedniej platformy, jest przecenianie własnej motywacji do nauki i prędkości nabywania wiedzy. Osoby, które mają takie tendencje, często inwestują w mocno skompresowane, szybkie szkolenia, wymagające dużej ilości wolnego czasu. Jeśli platforma szkoleniowa oferuje taką opcję,  warto przemyśleć, czy nie lepiej podejść do tematu wolniej, ale uważniej.

Czy to działa? 

Uczestnictwo w szkoleniach daje wymierne efekty. Już dawno udowodniono, że szansa na udaną karierę pracy jest wprost proporcjonalna do wiedzy zdobytej w czasie edukacji. Osoby, które uczestniczyły w kursach dwa razy rzadziej bywają bezrobotne niż ci, który mają jedynie dyplom uczelni oraz niemal trzy razy rzadziej od posiadających wykształcenie niższe. Co wyjątkowo ciekawe, nie ma tu większego znaczenia, w jakiej dziedzinie uzyskany został dyplom – tendencja utrzymuje się zarówno wśród humanistów, jak i ludzi po studiach technicznych, wbrew powszechnemu mitowi, że ukończenie niszowych, humanistycznych studiów bardziej przeszkadza niż pomaga na rynku pracy.

Dlaczego jednak ludzie lepiej wykształceni, a także – ci, którzy skończyli wiele kursów – lepiej radzą sobie na rynku pracy? Istotny jest tu sam proces uczenia się i nabywanie umiejętności miękkich. Przyswajanie wiedzy na studiach lub w ramach kursu przekłada się na lepsze radzenie sobie w prawdziwym życiu. Dodatkowo, osoby inwestujące w samorozwój uchodzą za lepszych pracowników, ale także przedsiębiorców i pracodawców.

Tutaj dochodzimy jednak do paradoksu nauki – jest ona jednocześnie bardzo łatwa z uwagi na dostępność materiałów, oraz bardzo trudna, ponieważ materiały te mogą mieć przeróżną jakość. Co więcej, nie brakuje oszustów, którzy próbują w łatwy sposób zarobić poprzez oferowanie nieistniejących produktów lub sklejanie materiałów dostępnych za darmo w sieci w drogie kompilacje.

Jest to jednocześnie bardzo dochodowy biznes, zwłaszcza, jeśli celujemy w klienta biznesowego. Taki bardzo chętnie korzysta ze szkoleń dla pracowników, może je bowiem odpisać od podatku. Na podobnej zasadzie organizowane są fałszywe szkolenia dofinansowane z Unii Europejskiej – preferencyjne finansowanie sprawia, że niektórym „nie opłaca się” zatrudniać osób kompetentnych. Jednak najwięcej oszustw czeka na nieświadomych w Internecie, ponieważ fałszywe platformy szkoleniowe czy oferty pakietów edukacyjnych to prosty i trudny do udowodnienia sposób na zapewnienie sobie regularnego przypływu nielegalnej gotówki.

Podsumowując, szkolenia online to świetna metoda na naukę, wymaga jednak rozeznania się w polecanych platformach, nieprzeceniania własnych sił i… dużo samozaparcia. Mimo wszystko wysiłek się opłaca, ponieważ szkolenia często otwierają drogę do nowej kariery i wspaniałych możliwości.

Subscribe To Our Newsletter

Get updates and learn from the best

More To Explore

Kampanie reklamowe

Zmotywuj się – jak zmotywować pracowników

Rzetelnie pracujący zespół to podstawa – bez niego nawet najlepiej zaplanowany projekt może zakończyć się porażką. Dobry pracownik to zmotywowany pracownik, jednak motywowanie podwładnych to

Kampanie reklamowe

Urodzony sprzedawca – jak nim zostać?

Praca w sprzedaży jednym jawi się jako prosta, natomiast dla innych wręcz przeciwnie. Chodzi w niej przecież o to, aby sprzedać produkt klientowi, a to

Do You Want To Boost Your Business?

drop us a line and keep in touch